Závěsy a záclony

Závěsy a záclony jsou jednou z nejvíce vnímaných součástí interiéru a volbě jejich vhodného typu je proto třeba věnovat náležitou pozornost, neboť mají dotvářet celkový dojem z interiéru, ladit s ostatními částmi vybavení, jako malba nebo tapety, koberce, podlahy, okna, čalounění ale i nábytek v místnostech. Typ závěsů a záclon může být historizující, romantický nebo veskrze moderní,  honosný či naopak velmi strohý.
Obvykle jde o textilní materiál, sloužící k částečnému nebo úplnému zatemnění okenního nebo dveřního otvoru, případně pouze k dekoraci vnitřních prostor. Samostatnou kategorií jsou v Čechách tradičně hojně používané záclony. Lze je charakterizovat jako upravený lehký, průsvitný až průhledný  textilní materiál, záclony mohou být s olůvkovou zátěžovou šňůrou, bordurou nebo záložkou (doporučená výška záložky je minimálně 10 cm). Bývají  proto většinou kombinovány s dalšími typy zastínění jako závěsy, žaluzie nebo rolety. Volbu vhodného typu ovlivňují následující aspekty:

Barevnost

Jedním z hlavních požadavků ovlivňujících výběr je volba barevnosti a sladění s dalším vybavením interiéru.

     
Barevnost vychází z vkusu uživatele, ale mělo by být uplatněno i psychologické působení barev a výběr může ovlivnit i módní trend v materiálech, vzorech i barvách – např. modrá barva má obecně uklidňující účinek.
Vzory mohou být:

 • vodorovné
 • svislé
 • velkoplošné
 • koordinované (kombinace doplňujících se vzorů – geometrických, abstraktních, květinových…) pro závěsy, záclony, potahy, případně i tapety.

 

Materiály

 • přírodní
 • umělé
 • v dnešní době pouze odborník dokáže rozeznat, o jaký druh materiálu se jedná.

 

Používané druhy látek

Současný trend dovoluje používání takřka všech druhů látek v interiérech, dokonce v roce 1998 se v trendech objevují i klasické látky dříve typické pro pánské obleky a to jak v kvalitě látek tak vzorech. Volbě vhodného druhu látek  věnujeme stejnou pozornost jako jeho vzhledu, tvaru a barevnosti.

 • podšívkové látky- podšívkové látky mají hlavně ochrannou funkci před přímým sluncem, používá se např.bavlněný satén, bavlněný klot, kaliko, zatemňující látky typu good night
 • průsvitné látky - bavlněný žakár, přírodní mušelín, voál, organza
 • lehké látky - potištěná bavlna, tkaná bavlna, trevíra CS, tkané hedvábí, přírodní hedvábí, směsové látky, bavlněný potištěný satén, potištěný kartoun,
 • středně těžké látky - bavlněný potištěný satén a žakár, bavlněný brokát, směs bavlny a vlny, trevíra CS, kašmír, polyesterové hedvábí, brokátový kepr, lehké samety, směs bavlny, viskózy a lnu, polyesterové satény
 • těžké látky - žinylka, těžká plátna, řezaný manšestr, samet, vyšívané látky, gobelíny, vlněné látky
 • záclony - polyestery, silony, trevíra Cs, hedvábí, bavlna, voál, organza
 • koordinované řady - závěsové a potahové materiály jsou u renomovaných světových firem vyráběny v ucelených řadách kombinovaných se vzory a barvami tapet, záclon nebo koberců. Vhodným a pečlivým výběrem můžeme stejného efektu docílit i výběrem materiálu od několika různých výrobců.Zde nám mohou velmi pomoci specializované interiérové firmy zejména svými zkušenostmi a znalostí sortimentu jednotlivých výrobců.
 • technické vlastnosti - specielní technické vlastnosti, je nehořlavost, nešpinivost, antistatické a protimikrobiální vlastnosti, mechanická odolnost, nepropustnost světla nebo hluku, nepromokavost a řada dalších.
 • nehořlavost - vlastnost důležitá zejména při užití v hotelích a společenských prostorách. Běžně se dosahuje použitím materiálů trevíra CS. Jedná se o samozhášlivé a nedýmivé polyestery s kvalitou běžných látek.Vyšší nehořlavost lze dosáhnout pouze použitím skleněných vláken. Technologie zpracování skleněných vláken je však dražší a materiály nejsou vhodné pro přímý styk s pokožkou. Používají se pouze do prostor extrémně zatížených z požárního hlediska , jako závěsy a opony v historických divadlech a velkých společenských objektech, kde z důvodů vnitřní dispozice nelze již jiným způsobem zvýšit bezpečnost návštěvníků. Nejčastěji používané jsou normy : anglická -  BS 5438 pro závěsové látky, francouzská - M1, německá - DIN 54336 a DIN 4102 pro klasifikaci B1. Částečnou nehořlavost lze dosáhnout i nástřikem.
 • nešpinivost - úpravy typu scotchard, zajišťující strukturální změnu látky tak, aby po časově omezenou dobu nevadilo polití textilie kávou nebo vínem. Vlastnost je důležitá zejména u čalounění. Částečně lze dosáhnout i nástřikem.
 • antistatické úpravy - antistatické vlastnosti jsou důležité při použití látek v prostorách obývaných alergiky. Přináší zejména snazší údržbu. Tuto vlastnost požadujeme zejména u záclon, závěsovin a svislých látkových žaluzií. Částečně lze dosáhnout i nástřikem.
 • mechanická odolnost - vlastnost důležitá zejména u potahových látek, zjišťuje se na rotačním zařízení při daném tlaku, látky pod hranici 6000 se nedoporučuje používat pro čalounění.
 • plastické vzory - současné materiály a technologie umožňují tvorbu trojrozměrných objektů.
 • akustické materiály - průzvučnost, akustický útlum nebo naopak neprůzvučnost jsou základní vlastnosti jimiž se mohou zdánlivě stejné látkové materiály výrazně lišit.

Tvary a vzhled

Klasický závěs se záclonou                     Moderní závěs se záclonou

a přehozem na postel                                a trendy kovovým pelmetem

Závěsy, záclony i další klasické typy zastínění potřebují garnýže.

I závěsy a zastínění mají svou historii.