Systémy zastínění

Potřeba zastínění otvorů může mít několik základních důvodů z nichž pak vyplývá i volba vhodného typu - jedná se o ochranu proti slunci, ochranu před hlukem, před hmyzem , před chladem , zabezpečení bezpečnosti nebo jenom estetický důvod. Systémy zastínění volíme podle požadavků na funkci zastínění a architektonických požadavků volíme nejvhodnější styl zastínění, nebo jejich kombinaci. Základní dělení je podle umístění na interiérové a exteriérové.

1. interiérové typy zastínění

Interiérové typy zastínění slouží  k ochraně proti slunci, hluku a zejména jako dekorativní prvek. Jsou to rolety, svislé a vodorovné žaluzie, plisé, závěsy a záclony včetně garnýží.

 • interiérové rolety
 • mezi ně patří meziokenní a interiérové rolety nebo  promítací plátna. Rolety nemusí mít pouze zatemňující funkci jak je známe jako pozůstatek z válečných let, ale úspěšně mohou plnit i ryze dekorativní funkci. Roletové systémy mohou být na péro nebo řetízkové, nejnovější systémy umožňují i jejich vzájemnou kombinaci umožňující vytažení pružinou s možností zastavení v několika polohách s ruční  nebo motorickou konečnou aretací , zatemňující, bezpečnostní nebo například určené pro vodorovné střešní otvory. Bývají  kombinovány se závěsy a záclonami. Vhodné je i různé ozdobné zakončení spodní hrany rolety a případné koordinované doplnění pelmetu v horní části rolety. Materiály na rolety mohou být látkové, tkané i netkané, mohou být síťované ,ale i úplně zatemňující nebo reflexní. Důležité a částečně omezující je tepelné zpracování bočních lemů zamezující zvýšení množství materiálu při nabalení, z těchto důvodů není možné zpracování šicí technologií.Tyto požadavky poněkud omezují možnosti použití některrých látkových materiálů. Částečně lze tento nedostatek obejít při použití zatemňujících materiálů typu good night. Samostatnou skupinu zde tvoří velká, srolovatelná promítací plátna, vzhledem ke specifickým rozměrům jak z pozice materiálů, obsluhovatelnosti i vlastních rozměrů. Mezi rolety řadíme i rovné jednoduché závěsy šité na tyčku a věšené na háčky, upevněné do zdi. V nabídce studia JKt jsou roletové systémy Mottura z Itálie a Gifer ze Španělska. Jedná se o systémy ve vyšších cenových relacích vyráběné na míru s možností použití řetízkového nebo kombinovaného ovládání s pružinou nebo motorickým ovládaním.
 • vodorovné žaluzie
 • - podle užití jsou meziokenní, interiérové, bezpečnostní a kombinované. Podle použitých materiálů jsou plastové, nejrozšířenější kovové v mnoha barevných kombinacích (mohou být i perforované a díky tomu propouštějící část přímého světla do interiéru , ale zároveň je i příjemně rozptylující ), v posledních letech se opět objevují  dřevěné interiérové žaluzie, vyráběné z lehkých druhů dřev. Meziokenní se vkládají dovnitř do zdvojených oken s dvojím ovládáním šnůrkou na shrnování a tyčkou na naklápění lamel, interiérové se instalují na vnitřní stranu oken a jsou obvykle opatřeny vodící strunou umožňující i zastínění šikmých otvorů. U nás nebyla dosud zcela doceněna možnost jejich kombinace se závěsy a záclonami, běžná například v USA, stejně jako využití dřevěných lamel dodávajících interiéru velmi zajímavý a specifický vzhled. Nejnovější systémy mají již jednoprvkové ovládání  pro skládání i naklápění lamel a možnost spřažení systémů jako žaluzie, síť proti hmyzu a lehká zabezpečovací mříž v jednom zařízení. Tyto žaluzie mají boční vodící drážku.
 • svislé žaluzie
 • - svislé pruhy materiálu s ovládáním na posun a naklápění. Současné systémy umožňují jednoprvkové ovládání posunu i otáčení lamel. Mohou být látkové, plastové, kovové nebo dřevěné. Stejně jako vodorovné žaluzie samy o sobě jsou vhodné do technických a kancelářských prostor, ale při kombinaci se záclonami a zejména závěsy s pelmetem mohou vytvářet velmi osobitý styl interiéru. Vyrábí se běžně v šířích lamel 63, 89 a 127 mm. Nabídka barevností a vzorů látek se rok od roku rozšiřuje včetně používaných mateiálů v nehořlavém, antistatickém nebo rexlexním provedení. Lze je použít po zkosené otvory, vodorovné i svislé oblouky a to pro částečné i úplné zatemnění. Vyhodou je možnost nastavení lamel tak, aby  do místnosti nešlo přímé světlo a přitom byla zachována světelná pohoda nebo zcela zamezit pohledu do místnosti z určitého úhlu. Mohou mít i vodící spodní drážku a plnit částečně i zajištění bezpečnosti.V nabídce studia JKt jsou svislé žaluzie od firmy Mottura z Itálie
 • plisé
 • - nejnovější typ zastiňujících zařízení s velmi krátkou histoií. Tento systém byl vyvinut v USA a jedná se variaci na téma vodorovné látkové žaluzie a římské rolety. Základní materiál je technický netkaný polyester, se specielními užitnými vlastnostmi, včetně ekolegických, doplněný o dokonale funkční ovládací prvky umožňující zástínění libovolného tvaru moderních typů oken včetně zkosených, kulatých nebo obloukových. Jsou vhodné i pro zastínění svislých a vorovných  výkladců zimních zahrad. Mechanizmus umožňuje i posun částečného zastínění pouze do přímo sluncem osvícené části okna posunem odspodu jako vodoovné žaluzie, ale i shora, spuštěním stahovací lišty.Ukryté šňůrkové ovládání zaručuje dokonalý vzhled. Vhodná je kombinace s ostatními typy zastínění jako záclony a závěsy. Podle povrchové úpravy mohou být polopopůhledné včetně záclonových typů, nehořlavé, zatemňující, filtrující papsky AVA a UVB, světlorozptylující a v případě buňkové struktury i dokonale tepelně izolující.V nabídce studia JKt jsou plisé od výrobce  Mottura z Itálie, od firmy WoWo z Německa.
 • závěsy a záclony
 • - jsou tkané i netkané textilní materiály z přírodních i syntetických mateiálů upravené podle technických i dekorativních požadavků. Závěsy mohou být jednoduché, podšívkované, s vložkou, zatemňující, funkční nebo jen ozdobné, s různým typem řasení i uchycení , ale vždy by měly být vkusné, sladěné s ostatním interiérem a plnící veškeré požadavky, jež od nich uživatel očekává. Je to historicky nejstarší a nejužívanější typ zastínění. Látkové závěsy mohou být nejlevnější ale současně i nejdražší variantou zastínění. Podléhají módním trendům stejně jako oblečení a stejně tak vypovídají o svém majiteli, o jeho movitosti, vkusu i postavení. Stejně jako u oblečení jsou nejproslulejší módní návrháři z Itálie, Francie nebo USA a  díky tradicím i z Anglie. V nabídce studia JKt jsou textilní materiály  od výrobců : Drapilux (německo), Delius (Německo), Baumann (Rakousko), Vriesco (Holandsko), NLF (USA) aj.
                                      
 • římské rolety
 • - vodorovně řasící systémy z libovolných látkových materiálů, vhodné do historizujících i moderních interiérů s možností použití i pro vodorovné plochy a přechodové oblouky mezi stěnou a stropem. Oproti klasickým roletovým systémům je lze celé ušít a boky zakončit ozdobným lemem bez ohledu na zesílení tloušťky materiálu. Lze je vyrobit jednoduché a průhledné stejně jako podšívkované a bohatě zdobené. Neomezená je i možnost kombinace s dalšími typy zastínění. Mohou být souvislé, ale i dělené z jednotlivých vodorovných pruhů látky.
 • garnýžové závěsné systémy
 • - zařízení umožňující zavěšení záclon, závěsů, látkovách stěn nebo vzhůru řasených textilií. Pro volbu vhodného garnýžového systému je ze všeho nejdříve třeba rozhodnout jaký způsob zavěšení použijete. Způsob zavěšení, typ řasící pásky, materiál závěsu, velikost zakrývané plochy a vzor závěsu jsou hlavní a nezbytné informace pro správnou realizaci. Chceteli použít viditelnou ozdobnou garnýž volíte obvykle dřevěnou, kovovou tyč rustikálního charakteru nebo z technických systémů například lankový.Technické systémy at´již kovové nebo kombinované volíme , pokud předpokládáme, že budou zakryty horní částí závěsy, pelmety nebo ozdobnými kryty garnýží.

 

2. exteriérové typy zastínění

Částečně zastiňující jako pergoly, markýzy a ozdobné mříže, nebo zcela zatemňující  exteriérové rolety

 • pergoly a loubí - původní přírodní způsoby ochrany pře prudkým a přímým sluncem. Slouží k částečnému zastínění které zpříjemňuje pocit zejména v letních dnech , ale má  i dekorativní charakter, pokud jsou doplněny látkou musí mít specifické technické vlastnosti jako odolnost slunečnímu a UV záření a všem dalším povětrnostním vlivům.
 • markýzy - slouží k částečnému zastínění které zpříjemňuje pocit v interiéru zejména v letních dnech , ale slouží i jako ochrana před nepříznivým počasím a v neposlední řadě je to i výrazný architektonické prvek s možností použití jako reklamní  plochu, zejména u prodejen , servisů a venkovních restauračních zařízení. Kovová konstrukce opatřená obvykle nepromokavým , povětrnosti odolným materiálem .Mohou být pevné na jednoduché nebo shrnovací s ručním nebo motorickým ovládáním.
 • ozdobné mříže - vyžadují většinou předchozí úpravu konstrukce. Mohou být roletového typu,  otevírané v pantech nebo nůžkové dále  s bezpečnostní drážkou nebo bez ní. Možné je i doplnění dalšími bezpečnostními prvky. Stejně jako ostatní typy zastínění i mříže mohou v některých případech plnit hlavně okrasnou úlohu.
 • exteriérové rolety
 •  - vyžadují většinou předchozí úpravu konstrukce , jsou do ní zabudovány. Plní jednak ochrannou bezpečnostní funkci, ale současně slouží i k úplnému zatemnění a ochraně před hlukem zvenčí. Mohou být kovové, plastové nebo dřevěné. Pokud nechceme dosáhnout při zachování jejich funkce zabezpečující bezpečnost úplné zatemnění , lze volit i typy s perforací, které jsou vlastně do určité míry mezitypem k ozdobným mřížím. Existují i rolety s postupně výsuvnými výplněmi otvorů jako síť proti hmyzu kombinovaná s bezpečnostní mříží nebo roletou.