Japonské posuvné stěny - tradice v moderním hávu
 

Pro zastínění francouzského okna, prosklené stěny nebo předělení místnosti je to ten nejlepší systém. Funkční a originální, vysoce variabilní a dokáže se přesně přizpůsobit jakýmkoli potřebám. Japonské posuvné panelové stěny naplní všechny představy. K jejich hlavním přednostem patří skutečnost, že svým vzhledem nabízejí něco skutečně neotřelého a zajímavého. Kromě zastínění oken jsou vhodné jako mobilní předěly místností, praktické zástěny např. v restauracích nebo nemocnicích, oddělení pracovních zákoutí nebo jako zajímavé dekorační pozadí.

 

Společnost Studio JKt patří mezi tradiční výrobce japonských stěn, to umožňuje vždy zvolit vhodnou velikost, šířku a počet panelů, materiál panelů, barevné provedení i způsob ovládání.

 

Popis japonských panelových stěn

Japonské panelové stěny se skládají z horní hliníkové nebo nerezové lišty a samotného stínícího materiálu. Podle potřeby zákazníka má horní lišta dvě, tři, čtyři nebo pět drážek. Lišta se vyznačuje tím, že je velice plochá, proto jsou japonské stěny výhodné všude tam, kde je málo místa mezi křídly oken a stropem místnosti nebo výklenku. V každé drážce se pohybuje jeden nebo více nosičů panelů. Nosiče mají volitelnou délku (v závislosti na požadované šířce panelu) a díky speciálním kolečkům je jejich pohyb v liště snadný a tichý. Na závěsech jsou prostřednictvím suchého zipu připevněny samotné panely, tedy pásy stínicí nebo dekorační tkaniny, které mají ve spodní části vytvořeny tunýlky se zasunutým závažím pro dokonalé napnutí.U vysoce dekorativních nerezových systémů mohou být i zátěže jako zdobný prvek na lícové straně materiálu. Samostatnou kategorií jsou dvojdrážkové systémy s šikmo osazenými panely a posunem řetízkem.

 

Materiály japonských panelových stěn

Pojezdové a nosné díly konstrukce jsou hliníkové a jsou práškově lakovány s následným vypálením v peci. Základní barva je bílá, na přání provedeme lakování do jakékoli barvy. Nerezové mají varianty s vysokým leskem nebo matné. Plasty, které jsou použity na menší komponenty, jako záslepky, kolečka a kluzné součástky, jsou vysoce kvalitní a neztrácejí svou pružnost ani po mnoha letech intenzivního užívání.

 

Látky pro japonské stěny

Zde prakticky neexistuje omezení. Záleží jen na vkusu a představách. Pro zastínění se nejvíce osvědčují roletové látky nebo screen (podrobné informace o tomto úžasném materiálu jsou v sekci Hi-tech). Pro předěly místností nabízíme tužší materiály, pro dekoraci jsou vhodné i záclonové nebo závěsové látky. Pokud je třeba sladit japonskou stěnu se stávajícími doplňky interiéru, ušijeme panely z látky dodané klientem. Jsme schopni zajistit i potisk podle dodaného vzoru nebo fotky. Novinkou a hitem současnosti je použití přírodních dřevěných tkanin. Díky tomuto ušlechtilému materiálu dostává japonská stěna zcela nový vzhled. Druhým extrémem je použití polykarbonátových tabulí.


Ovládání japonských stěn

Manuální ovládání je možné tyčkou, ovládacím provázkem se závažím, nebo prostým tahem za látku. Ovládání tyčkou je výhodné zejména pro menší japonské stěny. Elegantní tyčka připevněná k prvnímu panelu uvádí postupně do pohybu celé zařízen. Komfortní variantou je tichý a spolehlivý elektromotor s kultivovaným chodem a s možností řízení tlačítkem nebo dálkovým ovladačem, který povyšuje japonskou stěnu na dokonalý výrobek.
Předností japonských posuvných stěn je překvapující variabilita v počtu, šířce, uspořádání a způsobu shrnování panelů. Shrnování může být na jednu či druhou stranu, centrálně na střed nebo do stran (opona).

       

 


Údržba japonských stěn

Mechanická část japonské stěny je bezúdržbová. Tkaniny se čistí podle použitého materiálu. Roletové látky mají antistatickou úpravu pro odpuzování prachu a lze je čistit vysavačem nebo suchým hadrem. Screeny je možné čistit i mokrou cestou, záclonové a závěsové látky lze prát. V každém případě je čištění usnadněno díky způsobu uchycení panelů k nosičům prostřednictvím suchého zipu.
Japonské stěny se samostatnými panely umožňují libovolnou kombinaci průhledných, průsvitných a zatemňujících panelů v jednom systému.

 

      
                      Ozdobné pohledové systémy japonských stěn

 

 


   Systém MOTTURA umožňuje vytvořit i oblouk v arkýři

 

 

      


Japonské stěny ovládané provázkovým systémem

Pohodlný posun panelů oběma směry z jednoho místa                        

prostřednictvím pevného provázku.

 

 

 

 

Dvojdrážkový (ekonomický systém)

Dvojdrážkový systém je založen na posunu hliníkových lamel ve dvou samostatných drážkách. Výhodou je možnost libovolného tvarování do vodorovných oblouků.

Katalog ke stažení

Stáhněte si katalog Japonské stěny.